Góry są naprawdę piękne zimą. Trzeba jednak uważać na oblodzone szalki. Na śliskich, oblodzonych odcinkach bardzo łatwo kontuzję, albo nawet złamanie.

Jeśli poważnego urazu doznamy wysoko w górach będziemy potrzebowali pomocy odpowiednich służb, by bezpiecznie wrócić. Lepiej nie narażać się na tego typu nieprzyjemności i zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt turystyczny, to jest nakładki antypoślizgowe na buty, albo raczki. Oba te proste w zasadzie gadżety znacząco ułatwiają poruszanie się po oblodzonej, wyślizganej nawierzchni. Nakładki antypoślizgowe na buty posiadają szereg metalowych szpilek na gumowej platformie, natomiast raczki wyposażone są z stalowe zęby. System montażu nakładek antypoślizgowych na buty i raczków jest niezwykle prosty i pasują one praktycznie do każdych butów, przez co mogą być używane także w mieście.

Lepiej sprawić sobie taki sprzęt turystyczny przed wyruszeniem na górski zimowy szlak. Możemy oszczędzić sobie tym wielu kłopotów i nieprzyjemności, a i wędrować będzie łatwiej.