Jednym z najlepiej współcześnie znanych typów koszul są tzw. oxfordy. Ich unikalność tkwi w znakomitym połączeniu funkcjonalności i wygody noszenia. Przede wszystkim znakomicie prezentują się zarówno z rozpiętym kołnierzykiem, jak i z założonym krawatem. Jednocześnie są tak charakterystyczne, że doskonale wyróżniają się na tle innych typów koszul. Co warto wiedzieć o tego typu koszulach?

Koszula oxford – skąd pochodzi?

Ten wyjątkowo charakterystyczny typ koszul został zapoczątkowany przez Bena Shermana, Żyda angielskiego pochodzenia, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam w 1963 roku założył firmę ubrań, której nadał nazwę po sobie. Marka Ben Sherman jako pierwsza wprowadziła dobrze wszystkim znane koszule z guzikami umieszczonymi przy kołnierzu. Choć splot ten znany jest już od XIX wieku, to właśnie Ben Sherman wypromował stosowanie takiego rozwiązania.

Czym charakteryzuje się koszula oxfordzka?

Choć elementem wyróżniającym ten typ koszul jest guzik umieszczony przy kołnierzu, nie jest to jedyna unikalna cecha tej garderoby. Przede wszystkim koszule tego rodzaju wykonuje się z wyjątkowego rodzaju tkaniny z prostym, koszykowym splotem. Wyróżnia się:

  • Splot otwarty – charakteryzuje się większą grubością, ale jednocześnie zapewnia komfort termiczny połączony z bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza. Znakomicie sprawdza się zimą.
  • Splot płócienny – klasycznie wykonany z przeplatania się włókna osnowy i wątku, w przypadku bawełny oksfordzkiej oznacza złożenie z co najmniej dwóch włókien: jednego białego, a drugiego kontrastowego.

Tego typu bawełna jest odporna na zagniecenia i może być noszona bez marynarki. Właśnie z tego powodu tak często mężczyźni wybierają tego typu koszule.

Uniwersalność koszul typu oxford

Jedną z wyjątkowych zalet tego typu koszul jest ich uniwersalność. Przede wszystkim sprawdzają się zarówno w połączeniu ze strojami formalnymi, jak i przy stawianiu na zestawy casualowe. Przykładem mogą być ciuchy Ben Sherman dostępne w polskim sklepie, marki, której poszczególne elementy garderoby (nie tylko koszule!) mogą być łączone w ciekawe, unikalne kombinacje. Przede wszystkim to jednak koszule typu oxford oferują różnorodne możliwości noszenia i łączenia z pozostałymi elementami garderoby.

Z czym łączyć oksfordzką kratę?

Styl angielski, w który wpisują się koszule typu oxford, szczególnie lubią kratę. Ta powstaje w sposób naturalny w splocie płóciennym. To zaś oznacza, że warto zastanowić się nad tym, z czym najlepiej łączyć te koszule. Jak zostało już zaznaczone, koszule oksfordzkie mogą być noszone bez marynarek, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać gładką marynarkę do kraciastej koszuli. Warto stawiać jednak na podstawową zasadę doboru koszuli. Niezależnie od tego, czy połączymy ją z marynarką, czy nie, im bardziej oficjalne będzie spotkanie, tym drobniejsza powinna być kratka widoczna na koszuli. W najbardziej oficjalnych spotkaniach należy postawić na koszule całkowicie gładkie, które również znajdziemy w przypadku koszul oksfordzkich.